Iwona Przybylska de Acosta

Reiki Grand Master

Magia Nowego Roku

fajerwerkiKończy się rok 2009 i rozpoczyna nowy 2010. Tak pożegnanie starego roku, jak i przywitanie nowego obchodzone są prawie na całym świecie.
Dla wielu osób, noc z 31 grudnia na 1 stycznia jest pożegnaniem z tym co miało miejsce w starym roku i zarazem nadzieją na to, że następny rok będzie lepszy. Dziękujemy za otrzymane dobra, za to co osiągnęliśmy, wspominamy tych, którzy odeszli. Tej nocy obecne są nadzieja, emocje, śmiech i płacz, miłość… Wszyscy z nadzieją patrzymy w przyszłość, składamy sobie i bliskim różnego rodzaju obietnice, robimy plany.
Jest to noc pełna tajemnic, pełna magii i różnego rodzaju rytuałów. Na każdej szerokości geograficznej są one różne, ale zawsze związane ze sferą zdrowia, finansów, uczuć. Istnieją też różnorodne zwyczaje, których należy przestrzegać, aby zapewnić sobie powodzenie w nadchodzącym nowym roku. Zebrałam niektóre z tych, które przeprowadzamy w naszej rodzinie od wielu lat i które wierzymy, że pomagają nam przez cały następny rok. Przeprowadzaliśmy je mieszkając na Kubie, w Polsce i teraz w Hiszpanii.

 1. Aby zapewnić sobie szczęście, zdrowie i szeroko rozumiany sukces, toast noworoczny wznosimy zawsze szampanem. Każdy, przed północą, wkłada do swojego kieliszka jakikolwiek przedmiot ze złota. Może być to obrączka, pierścionek, etc. Trzeba oczywiście uważać, aby pijąc szampana nie połknąć go. Ten zwyczaj zapewnia sukces finansowy jeżeli do kieliszka włożymy pierścionek lub złotą monetę, i stabilność małżeńską jeżeli włożymy do niego obrączkę ślubną.
 2. Przed północą przygotowujemy również dla każdej osoby oddzielny talerzyk z 12-oma gronami winogrona. W Hiszpanii istnieje zwyczaj łykania ich w takt 12-tu uderzeń zegara zwiastujących przybycie nowego roku. Od niepamiętnych czasów, ten czas odmierza zegar z Plaza del Sol w Madrycie /Plac Słoneczny/, co jest transmitowane przez wszystkie stacje telewizyjne. Każde uderzenie zegara to znak do połknięcia jednego grona. Wierzcie mi, że trzeba się dobrze napocić, aby zdążyć. Dla dzieci wybieramy zawsze najmniejsze grona, bo nawet one stawiają sobie za punkt honoru zdążyć na czas. I jeszcze jedna ciekawostka: podczas słuchania uderzeń zegara i połykania winogron należy stać z prawą nogą wysuniętą nieco do przodu, tak jakbyśmy chcieli zrobić krok do przodu.
 3. Podczas kolacji noworocznej, którą też spędzamy razem, na stole powinno być 12 różnych dań. Wśród nich nie może zabraknąć dania z soczewicy, której spożycie zapewnia sukces, zdrowie i szczęście w nowym roku. Oprócz tego, pod każdym talerzem układamy kolejno: banknot o najwyższym nominale, na nim listek laurowy, na listku czerwoną wstążeczkę ze złotymi naszyciami i dopiero potem talerz. Po kolacji, każdy zbiera swoje „talizmany” i może je potem nosić w portfelu lub specjalnie uszytym w tym celu zielonym woreczku.
  Kolacja powinna odbywać się przy blasku zielonych, czerwonych i złotych świec.
 4. Innym zwyczajem przyciągającym dobrobyt jest trzymanie w dłoniach podczas 12-tu uderzeń zegara banknotu o jakimkolwiek nominale i włożenie go potem do zielonego woreczka.
 5. W tę noc, należy koniecznie mieć na sobie bieliznę osobistą w czerwonym kolorze, z tym, że powinna być ona podarowana nam przez kogoś bliskiego. Zapewnia to nam stabilność uczuć, miłość ukochanej osoby i znalezienie partnera, o ile jeszcze go nie mamy.
  Jeżeli jednak bardziej niż miłość interesują nas stabilne finanse, bielizna osobista powinna być w kolorze żółtym.
  Mieliśmy taki śmieszny przypadek, kiedy jedna z zaproszonych na kolację noworoczną osób przyznała się, że ma na sobie 7 par majteczek, we wszystkich kolorach tęczy, tak „na wszelki wypadek”.
 6. Rano, 31 grudnia, napełniamy czyste wiadro wodą. Stoi ono przez cały dzień w jakimkolwiek z pomieszczeń w domu i “zbiera” wszelką negatywną energię jaka jest w nim nagromadzona. Po północy wylewamy tę wodę na zewnątrz domu, a wraz z nią wszelką negatywność.
 7. Jeżeli pragniesz, aby w domu zawsze panowała zgoda i żeby gościło w nim szczęście i dobrobyt, 31 grudnia rano w każdym pomieszczeniu połóż po trzy zielone cytryny. Wyrzuć je w południe 1 stycznia.

Lista zwyczajów jest nieskończona, ale jeszcze na koniec pragnę przekazać Wam trzy rytuały, które przeprowadza się 31 grudnia: Rytuał pracy, Rytuał finansów i Rytuał osobistego amuletu.