Iwona Przybylska de Acosta

Reiki Grand Master

,,Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie...”

mozdzierz

Czyli rzecz o zdrowotnych aspektach znaków Zodiaku.

Za oknem jesień, w powietrzu w miejsce babiego lata krążyć poczęły bakterie wszelakie i wirusy (z tego miejsca serdecznie pozdrawiam rotawirusa pokarmowego który zapewnił mi ostatnio trzy niezapomniane, pełne wszelakich atrakcji dni...). Czy Astrologia mówi coś na temat zdrowia? Cóż, nie da się przepowiedzieć czy ktoś będzie zdrowy czy zachoruje, natomiast da się z pewnym prawdopodobieństwem określić ku jakim schorzeniom przejawiać może tendencje. Da się również (z dość dużym prawdopodobieństwem) określić jakim pacjentem będzie dana osoba. Swoją drogą Astrologia medyczna, choć dziś już raczej zapomniana, stanowiła swego czasu jedną z najważniejszy gałęzi tej dziedziny wiedzy. Głównym wyznacznikiem są tu Słońce urodzeniowe oraz Ascendent, gdyż przyjęło się mniemać, że właśnie ich pozycja wskazuje znak którego atrybuty wpływ będą miały największy na kwestie zdrowotne.

Energetyczne i zapalczywe znaki trygonu Ognia mają tendencję do schorzeń związanych z maści wszelakiej urazami, choć nie tylko.
Baranom statystycznie najczęściej zdarzają się choroby głowy i umieszczonych w niej organów, zaś z racji swej gwałtowności miewają również tendencję do popadania w szaleństwo i uzależnienia. Ponadto są podatne na wszelkie uszkodzenia ciała: złamania, zranienia oraz sińce.
Dumne Lwy zwracać muszą baczną uwagę na serce i choroby wieńcowe mogące wynikać z tendencji do folgowania swoim zachciankom, zresztą zwykle odbija się to również na ich kręgosłupach.
Bolączką zaś Strzelców wydają się być stawy (głównie biodrowe) oraz problemy dotyczące dolnej części kręgosłupa ograniczające możliwość ruchu. Na pocieszenie śpieszę tu dodać, że Strzelce słyną w całym Zodiaku z dwóch rzeczy: wyśmienitego mimo wszystko zdrowia oraz... umiejętności unikania lekarzy. Ale o tym więcej w następnym felietonie.

Emocjonalne i uczuciowe znaki żywiołu Wody przejawiają znaczną wrażliwość. I tak najsłabszym miejscem Raków jest układ pokarmowy: wrzody, rozstroje, zespół drażliwego jelita – oto sztandarowe schorzenia szanującego się Raka. Osoby spod tego znaku pamiętać muszą, że są wielce podatne na schorzenia psychosomatyczne, zatem każde wahnięcie nastroju (o które wszak u nich łatwo) odbić się może natychmiast na ich stanie zdrowia. Panie spod tego znaku powinny częściej niż zwykle badać piersi.
Namiętne Skorpiony mogą mieć skłonność do infekcji narządów rodnych, chorób wenerycznych, stanów zapalnych jąder i jajników oraz upławów i zapaleń pęcherza moczowego. Jako że jest to znak silnie emocjonalny i pamiętliwy zatem odczuwać to może również pod postacią problemów z układem pokarmowym.
Wiecznie drżące o swe życie i zdrowie Ryby są wiernymi pacjentami, przywiązującymi się do swych lekarzy – rzecz jasna o ile ci potwierdzają autodiagnozy pacjenta... Klasyczne dla Ryb są wszelakiej maści nerwice i depresje,  choroby układu limfatycznego i układu odpornościowego (wynikające głównie z jego osłabienia) oraz choroby stóp. Co ciekawe: choć Ryby wydają się być schorowanymi kupkami nieszczęścia to w rzeczywistości są znakiem niezwykle żywotnym i długowiecznym – być może dla tego, że tak panicznie boją się śmierci...?

lekarstwaStateczne i lubiące korzystać z przyjemności życia znaki żywiołu Ziemi miewają ,,konkretne” problemy. Zatem cierpiące zwykle na lekką nadwagę Byki uważać muszą na kark i kręgowy (szyjny) odcinek kręgosłupa, a także na choroby będące skutkiem zbyt wystawnego trybu życia (wzdęcia, niestrawność, podagra, kac). Osoby spod tego znaku powinny również zwracać baczną uwagę na gardło i znajdujące się w nim organy.
Doskonale zorganizowane Panny są chyba jednocześnie najbardziej sfrustrowanym znakiem Zodiaku – a to z racji nieustannego dążenia do doskonałości. Stąd też u nich skłonności do depresji i do środków które pozwalają ją zwalczać prowadząc często do marskości wątroby... Frustracja owa przekłada się również na zaburzania pracy jelit, nadmierne wydzielanie soków trawiennych, oraz kolki i zaparcia. Z racji swych częstych kontaktów z ziemią Panny miewają również tendencję do infekcji pasożytniczych.
Koziorożce są bardzo konsekwentne – jeżeli są zdrowe, to są zdrowe. Natomiast jeżeli już zachorują to jest to zwykle niestety wlokące się całymi latami schorzenie chroniczne które ciężko jest wyleczyć. Nader często są to choroby związane z kośćmi, stawami, skórą oraz układem wydalniczym.

Intelektualny i niezależny trygon znaków Powietrza ma tendencję do schorzeń „miękkich”. Bliźnięta przejawiają skłonność do schorzeń narządów parzystych: oczu, płuc, nerek, migdałków, węzłów limfatycznych, głównie jednak są to choroby związane z układem oddechowym i nerwowym. Dodatkowo Bliźnięta podatne są na wszystko co związane z obiegiem powietrza: zapalenia płuc, zatok, anginy oraz grypy.
Wrażliwe i zadbane Wagi paradoksalnie uważać powinny na choroby skóry – nadmierna dbałość o wygląd może powodować problemy! Kolejnym charakterystycznym dla Wag problem są nerki i drogi moczowe: stany zapalne, kamica oraz infekcje mogą okazać się nader dotkliwymi problemami.
Sławetna niezależność i oryginalność Wodników bywa niestety czasami objawem problemów związanych z układem nerwowym i psychiką – warto na to zwrócić uwagę. Niezależnie należy kontrolować układ krążenia oraz podudzia, łydki i kostki nóg.

Skoro jest choroba, jest i rekonwalescencja. Ale jakimi pacjentami są poszczególne znaki Zodiaku to temat na kolejny felieton, który pojawi się już za dwa dni – w ramach przeprosin dla wiernych Czytelników za ostatnie opóźnienia w publikacji spowodowane wszak... stanem zdrowia autora.

Cezar