Iwona Przybylska de Acosta

Reiki Grand Master

Magia Feng Shui. Feng Shui w praktyce

Kącik Feng Shui powstał na prośbę czytelników moich felietonów w czasopiśmie Gwiazdy Mówią, oraz w odpowiedzi na wiele listów i maili, w których proszono mnie o poruszenie tego tematu na mojej stronie internetowej. Dlatego zdecydowałam się na cykliczne zamieszczanie informacji na ten temat. Niektóre z porad jakie tu znajdziecie były już zamieszczane na łamach czasopisma, ale będą i rady zupełnie nowe. Będzie to swego rodzaju kurs Feng Shui, który mam nadzieję, pomoże wielu z Was poczynić pozytywne zmiany w Waszym otoczeniu, we wszystkich dziedzinach życia tak prywatnego jak i zawodowego, w poprawie sytuacji finansowej, życiu prywatnym, zawodowym.

Feng Shui w języku chińskim oznacza "powietrze-woda". Woda symbolizuje Ducha, początkową siłę tworzenia, punkt w którym rozpoczyna się życie. Powietrze, symbolizuje siłę, która mobilizuje Ducha i prowadzi go; przejawia się w sposób widzialny i niewidzialny w nas samych i w otaczającym nas świecie.

Feng Shui, wg znawców tej materii, narodziło się 8 tysięcy lat temu w Tybecie, stąd przeszło do Chin. Jest nauką, która uznaje istniejący związek pomiędzy człowiekiem, otoczeniem i nieskończonym Wszechświatem. Opiera się na tych samych zasadach co tradycyjna chińska medycyna i na taoistycznej wizji kosmosu. Dlatego wielu uważa ten nurt za "praktyczną filozofię", a inni wolą ją zdefiniować jako "syntezę sztuki i nauki".

Feng Shui, czemu nie da się zaprzeczyć, łączy w sobie zasady filozofii wschodu (I Ching) i wiedzę ekologiczną ze sztuką proporcji i równowagi. Jej charakter integracyjny, holistyczny, pozwala na obserwację wpływów otoczenia, przyrody na zachowanie się człowieka, który uważany jest za pole energii, pozostające w stałym kontakcie z energią Kosmosu.

Praktyka Feng Shui stara się polepszyć związki pomiędzy różnymi polami energii i jej celem jest uczynić nasze życie bardziej zrównoważonym, szczęśliwszym.

Wiemy z osobistego doświadczenia, że niektóre miejsca a priori odbieramy jako przyjazne, chociaż nie znajdujemy na to wytłumaczenia. Inne natomiast wywołują w nas niepokój, depresję, niepewność, i też nie znajdujemy na to logicznego wytłumaczenia.

Dzieje się tak dlatego, że nasz organizm (ciało) odczuwa negatywne wibracje otoczenia i broni się przed nimi podświadomie. Dobre samopoczucie natomiast pojawia się wtedy, kiedy otoczenie jest energetycznie zrównoważone.

Feng Shui ma za zadanie zharmonizować energię naszego otoczenia z naszą energią wewnętrzną. Aby tego dokonać trzeba uruchomić zablokowaną energię naszego habitat. Wnosząc pozytywne zmiany do naszego otoczenia, wypełni się ono pięknem, harmonią i zdrowiem. Wystarczy nieraz zmiana koloru pomieszczenia, przestawienie określonego mebla, wprowadzenie określonych remediów Feng Shui, ażeby nastąpiły pozytywne zmiany w naszym życiu i otoczeniu.

Graniczy to z magią. A tego pojęcia używamy do określenia fenomenów, zdarzeń, których nie rozumiemy. Dla naszych przodków, magią byłby n.p. dzisiaj tak popularny telefon komórkowy, telewizor, łączność satelitarna, etc. Lista mogłaby być nieskończona.

Ale, czy istnieje magia, pozwalająca człowiekowi na stworzenie lepszego życia, stylu życia opartego na komforcie, bogactwie, szczęściu? Tak, jest nią Feng Shui, magia energii, siły życiowej, która może powodować zmiany tak w człowieku, jak i w otaczającym go środowisku. Człowiek może tą energię gromadzić i używać jej do ulepszenia wszelkich aspektów swego życia.

Magia Feng Shui, jak już wspominałam, jest częścią szerszego systemu praktyk taoistycznych. Sama filozofia Tao wydaje się często zawiła i nieosiągalna, ale techniki Feng Shui są konkretne i łatwe w zastosowaniu.

Feng Shui, które Wam przybliżę jest bardzo proste w zastosowaniu i opiera się przede wszystkim na symbolach i rytuałach, sprowadzających szczęście. Wystarczy poznać symbolikę przedmiotów, kolorów, żywiołów, form.

Kiedy już wdroży się w życie poznane wiadomości nie trzeba będzie długo czekać na ich rezultaty. I jeżeli będziemy mogli robić je z nastawieniem, że "nie poruszy mnie nawet upadająca przede mną góra", wtedy będziemy zdolni uzyskać zaskakujące rezultaty.

Sekret polega na opanowaniu i wierze w sukces. To właśnie napełnia mocą wszystko to, co znajduje się w naszym umyśle i w sposób dostępny i praktyczny pomoże nam wprowadzić konieczne zmiany w naszym otoczeniu i w nas samych. Zmiany te będą dotyczyć również naszego sposobu myślenia i spojrzenia na świat.

Poprzez praktyczne rady dotyczące koloru, wystroju naszych sypialni, łazienek, jadalni, balkonów, etc., i dzięki magicznym rytuałom Feng Shui, nasz dom stanie się, pomimo panującego na zewnątrz chaosu, oazą spokoju i harmonii.

Dzięki przedstawionym tu materiałom, będziecie mogli poprawić zdrowie fizyczne i mentalne, wprowadzić do swojego życia (domu, miejsca pracy, biznesu) dostatek i harmonię; zharmonizować więzi uczuciowe, rodzinne, partnerskie, przyjacielskie; zmobilizować  zdolność adaptacji do koniecznych zmian; poczuć się częścią otaczającej nas przyrody i Wszechświata.

Zapraszam więc do odwiedzania kącika Feng Shui.

I na początek kilka dobrych rad:

  • Kup sobie trzynożną żabkę, która przynosi szczęście i ustaw ją w pobliżu drzwi wejściowych /wewnątrz mieszkania/ twarzą zwróconą do wnętrza tak, jakby w tej chwili przeskoczyła próg domu. Zapewni ona rodzinie spokój, dobrobyt i szczęście.
  • Jeżeli lubisz mieć w domu kwiaty, to niech to będą świeżo ścięte, ponieważ emanują pozytywną energią Jang. Nigdy, pod żadnym pozorem, nie trzymaj w domu zwiędłych lub zasuszonych kwiatów, ponieważ emanują tzw. martwą energią i uniemożliwiają osiąganie sukcesów. Bardziej  już wskazane są kwiaty sztuczne.
  • Każdy z nas ma jakieś plany, marzenia, cele. Kierunek południowy w Feng Shui uważany jest za idealne miejsce dla nowych perspektyw i możliwości osobistych i zawodowych. Kup obrazek przedstawiający wschód słońca i umieść go na południowej ścianie pokoju dziennego. Otworzy to przed Toba niesamowite możliwości rozwoju i sukcesów.

Do następnego spotkania! I pamiętajcie o najważniejszej rzeczy: Feng Shui lubi harmonię i porządek, więc zacznijcie od sprzątania kątów, od pozbycia się niepotrzebnych ubrań, przedmiotów, które mogą przydać się komuś innemu. A przedświąteczne sprzątanie może być do tego wspaniałą okazją.