Iwona Przybylska de Acosta

Reiki Grand Master

Medytacja anty-stresowa z obłokiem

chmury na niebie

 

Czy stres zawsze jest szkodliwy? Odpowiedź brzmi: nie, ale pod warunkiem,
że dopinguje nas do działania i realizacji naszych marzeń.
W walce ze stresem ważne są dwa czynniki. Pierwszy, to złagodzenie jego objawów, wyciszenie, nabranie dystansu do tego, co go powoduje. Drugi, to znalezienie jego przyczyn. Nie jest to łatwe, ale możliwe do uzyskania. W tym celu proponuję dwie, łatwe i skuteczne, medytacje.

Chmurka

 1. Połóż się wygodnie, rozluźnij się, zamknij oczy. Możesz sobie wyobrazić, że znajdujesz się w swoim ulubionym miejscu - plaża, las, góry, etc… Ręce powinny leżeć wzdłuż ciała, ale nie dotykając go.
 2. Skup się na oddechu i zacznij rozluźniać całe ciało, wszystkie mięśnie, najpierw naprężając je a potem rozluźniając. Zacznij od stóp, kończąc na głowie.
 3. Zacznij oddychać coraz głębiej, wyobrażając sobie, że wydychane przez ciebie powietrze tworzy pod twoim ciałem poduszkę eterycznej energii.
 4. Twoje ciało robi się coraz lżejsze. Wyobraź sobie, że leżysz na chmurce, która –kiedy zadecydujesz- zaczyna powoli podnosić się, unosząc cię łagodnie ku niebu.
 5. Spójrz teraz w dół, zobacz pola, lasy, plaże i morze. Ciesz się podziwiając piękne widoki tak długo, jak zechcesz. Rozkoszuj się światłem słońca, czystym powietrzem i ciszą.
 6. Kiedy zadecydujesz, pozwól aby chmurka łagodnie spłynęła na ziemię, do miejsca, z którego zaczęła się twoja powietrzna podróż.
 7. Poczuj twoje ciało. Zapytaj się siebie, co powoduje twój stres i co możesz zrobić, aby go złagodzić, lub pozbyć się go. Daj sobie czas i kiedy będziesz gotowy/a, otwórz powoli oczy.

Podróż balonem

 1. Powtórz punkty 1 i 2.
 2. Wyobraź sobie balon, który znajduje się przywiązany koło ciebie i wypełniony wieloma workami  balastowymi.
 3. Wejdź do balonu i odczep linki.
 4. Wyobraź sobie jak balon zaczyna powoli unosić się, a ty wyrzucasz z niego balast. Każdy worek jest jednym z problemów, które powodują twój stres.
 5. Ujrzyj, przed wyrzuceniem każdego worka, napis na nim określający rodzaj stresu, gnębiącego cię zmartwienia. Może to być: lęk, określona choroba, brak pracy, kłopoty finansowe, partnerskie, etc.
 6. Powtórz punkt 5 i 6, zamieniając chmurkę, balonem.

Bądź systematyczny i wytrwały. Nie zrażaj się tym, że nie od razu nastąpi poprawa. Jednak mogę cię zapewnić, że po tych ćwiczeniach poczujesz się lżej, a oczekiwane rezultaty nadejdą na pewno.