Iwona Przybylska de Acosta

Reiki Grand Master

Bio Topping

okładka bio topping

 

Nasze życie przebiega w określonym porządku. Kiedy wstajemy rano, zazwyczaj czujemy się wypoczęci, kiedy nadchodzi wieczór czujemy zmęczenie. Często też i w dzień dopada nas ono, ale znika po krótkiej drzemce. M.in. na tym polega właśnie dobrodziejstwo sjesty. Te niże i wyże to część naturalnego zjawiska, obejmującego nie tylko nasze ciało fizyczne, ale i psychikę, a które uczeni i lekarze nazwali rytmem biologicznym.

Nie znamy jeszcze do końca znaczenia rytmów biologicznych dla życia i zdrowia człowieka, ale zostało dowiedzione, że umożliwiają one dostosowanie się człowieka do zmieniających się warunków w jakich żyje: dzień i noc, światło i ciemność, pory roku, okresy pracy i wypoczynku. Organizm człowieka to nie silnik kręcący się cały czas na pełnych obrotach. Aby być zdrowym i sprawnym fizycznie i umysłowo potrzebna jest pewna równowaga sił, którą właśnie zapewniają naszemu organizmowi rytmy biologiczne. Należy pamiętać o tym, że zachodzą one we wszystkich organizmach żywych, mają zróżnicowany czas trwania, są wrodzoną cechą człowieka, zmieniają się wraz z wiekiem i są dostosowane do środowiska w jakim żyjemy.

Dzisiaj właśnie pragnę polecić bardzo przydatną książkę, dzięki której poznamy jak żyć w zgodzie ze swoim biorytmem, jak odzyskać zdrowie (oczywiście nie rezygnując z fachowej opieki lekarskiej) w chorobach takich jak np. miażdżyca, depresja, cukrzyca, zakłócenia snu, nowotwory. Dowiemy się z niej na czym polega zastosowanie w leczeniu zasad chronofarmakologii i o tym, że pożytek i działanie uboczne przy zażyciu jakiegokolwiek leku zależą nie tylko od niego samego, ale i od pory jego przyjęcia. Książka o której wspomniałam, to Bio Topping Karla J. Pelugbeila. Została wydana przez Wydawnictwo Lekarskie PZWL w roku 1994. Jeżeli chcesz żyć zgodnie z prawami natury, wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie niezależnie w jakim jesteś wieku, jak najwydajniej pracować i znaleźć własne, zdrowsze życia, to jest to na pewno książka dla ciebie. Jeżeli wyżej wymieniona książka byłaby niedostępna, polecam tego samego autora Zegar biologiczny. Życie w zgodzie z rytmem natury.